The MF-LS260S is a 24V, 100A, 5-second time-to-trip PTC resettable fuse with a resistance of 42 milliohms. It is available in a 500-piece bulk packaging and is compliant with RoHS regulations. The fuse operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a power dissipation of 2.3 watts. It is approved by UL, CSA, and TUV and is suitable for use in axial termination applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-LS260S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 2.6A |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.3W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 42mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Multifuse®, MF-LS |
| Termination | Axial |
| Time to Trip | 5s |
| Trip Current | 5.2A |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-LS260S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
