
The MF-LS340 varistor from Bourns is a surface mount component with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a current rating of 100A and a power dissipation of 2.7W. The varistor is RoHS compliant and approved by UL, CSA, and TUV. It is packaged in bulk quantities of 500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-LS340 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 100A |
| Hold Current | 3.4A |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 2.7W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 27mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MF-LS |
| Termination | Axial |
| Trip Current | 6.8A |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-LS340 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
