
Surface mount PTC resettable fuse, 1.1A hold current, 2.2A trip current, 24V operating voltage. Features 1812 case code (4.73mm L x 3.41mm W x 1.6mm H), 20A max current rating, and 800mW power dissipation. Operating temperature range from -40°C to 85°C. RoHS compliant with AEC-Q200 ratings.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-MSMF110/24X-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 1812 |
| Height | 1.6mm |
| Hold Current | 1.1A |
| Length | 4.73mm |
| Max Current Rating | 20A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 800mW |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Multifuse®, MF-MSMF |
| Terminal Material | Gold |
| Time to Trip | 500ms |
| Trip Current | 2.2A |
| Voltage Rating | 24V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 3.41mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-MSMF110/24X-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
