Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Hold Current | 2A |
| Trip Current | 4A |
| Max Voltage Rating | 6V |
| Max Current Rating | 100A |
| Maximum Initial Resistance | 0.085Ohm |
| Typical Power Dissipation | 0.7W |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |