
The MF-R008/250U-0 is a radial PTC resettable fuse from Bourns, rated for a maximum operating temperature of 85°C and a minimum of -40°C. It has a maximum voltage rating of 60V and a maximum current rating of 40A. The fuse is available in bulk packaging with 500 units per package. It is approved by UL, CSA, and TUV, and has a resistance of 20 ohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-R008/250U-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 80mA |
| Hold Current | 80mA |
| Lead Pitch | 5.1mm |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 60V |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 20R |
| Series | MF-R/250 |
| Termination | Radial |
| Trip Current | 160mA |
| DC Rated Voltage | 60V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-R008/250U-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.