
The MF-R012/250U-0 is a radial PTC resettable fuse from Bourns with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum voltage rating of 60V and an operating supply voltage of 60V. The fuse has a current rating of 120mA and a hold current of 120mA. It is available in a radial package with a lead pitch of 5.1mm and is approved by UL, CSA, and TUV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-R012/250U-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 120mA |
| Hold Current | 120mA |
| Lead Pitch | 5.1mm |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 60V |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10R |
| Series | MF-R/250 |
| Termination | Radial |
| Trip Current | 240mA |
| DC Rated Voltage | 60V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-R012/250U-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.