
The MF-R016/600-1-0 is a 60V rated, 160mA current limiting PTC resettable fuse from Bourns. It features a radial package with a 5mm lead pitch and is designed for use in overcurrent protection applications. The fuse has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. It is also UL approved and has a power dissipation of 1W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-R016/600-1-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 160mA |
| Hold Current | 160mA |
| Lead Pitch | 5mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 8R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Multifuse®, MF-R/600 |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 7s |
| Trip Current | 320mA |
| DC Rated Voltage | 60V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-R016/600-1-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.