
This 40A radial lead varistor from Bourns is rated for 60V and 480mW power dissipation. It is available in a radial lead package and is suitable for through hole mounting. The operating temperature range is -40°C to 85°C. The varistor is RoHS compliant and meets the requirements of UL, CSA, and TUV approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-R017-AP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 40A |
| Hold Current | 170mA |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 5.1mm |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Power Dissipation | 480mW |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 3.2R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MF-R |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 3s |
| Trip Current | 340mA |
| DC Rated Voltage | 60V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-R017-AP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
