
The MF-R020-2-99 varistor from Bourns features a radial leaded package with a current rating of 40A and a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. It is approved by UL, CSA, and TUV and is RoHS compliant. The device has a power dissipation of 400mW and a resistance of 2.84 ohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns MF-R020-2-99 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 40A |
| Hold Current | 200mA |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 5.1mm |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 400mW |
| Resistance | 2.84R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MF-R |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 2.2s |
| Trip Current | 400mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns MF-R020-2-99 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
