Bourns PM105S-100M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 60mR |
| Height | 5mm |
| Inductance | 10uH |
| Length | 10mm |
| Max DC Current | 2.52A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 31MHz |
| Series | PM105S |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 9.2mm |