Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns PM13666S-1R0M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 14.4mR |
| Height | 5.9mm |
| Inductance | 1uH |
| Length | 13.9mm |
| Max DC Current | 29A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PM13666S |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.5mm |