The PM13666S-1R0M-RC is a surface mount fixed inductor from Bourns with a ferrite core and a nonstandard package. It has a maximum DC resistance of 2.5mR and an inductance of 1uH. The inductor is rated for a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and RoHS compliant, and is available in a tape and reel packaging with 500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns PM13666S-1R0M-RC technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 2.5mR |
| Depth | 13.5mm |
| Height | 5.2mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 13.9mm |
| Max DC Current | 29A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 50A |
| Series | PM13666S |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.5mm |