Bourns PTVS15-076C-TH technical specifications.
| Capacitance | 9nF |
| Package/Case | Axial |
| Clamping Voltage | 150V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 17.5mm |
| Leakage Current | 10uA |
| Length | 24.15mm |
| Max Breakdown Voltage | 95V |
| Min Breakdown Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 15kA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tray |
| Peak Pulse Current | 15kA |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 85V |
| Reverse Standoff Voltage | 76V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Axial |
| Weight | 0.196829oz |
| Width | 16mm |