Bourns RL822-4R7K-RC technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 2.27A |
| DC Resistance (DCR) | 30mR |
| Height | 11mm |
| Inductance | 4.7uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 2.27A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 51MHz |
| Series | RL822 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 8.5mm |