The RL822-6R8K-RC is a general purpose inductor with a nominal inductance of 6.8uH and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 2.1A and has a DC resistance of 0.035 ohms. It is available in a radial package with a length of 11mm and is suitable for use in RF inductor applications.