The Bourns SDR0604-100KL is a surface mount fixed inductor with a core material of ferrite. It features an inductance of 10uH and a tolerance of 10%. The inductor has a maximum DC current rating of 1.45A and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. It is packaged in cut tape and has a nonstandard package case with dimensions of 5.8mm in length and 4.8mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns SDR0604-100KL technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 5.8mm |
| Height | 4.8mm |
| Inductance | 10uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Length | 5.8mm |
| Max DC Current | 1.45A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 30 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 23MHz |
| Series | SDR0604 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |