Bourns SDR0906-2R7ML technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 3.3A |
| DC Resistance (DCR) | 40mR |
| Depth | 13mm |
| Height | 6.3mm |
| Inductance | 2.7uH |
| Length | 11mm |
| Max DC Current | 3.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 30 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 6.5A |
| Self Resonant Frequency | 84MHz |
| Series | SDR0906 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 10.5mm |