Bourns SDR1307A-2R2M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 9A |
| DC Resistance (DCR) | 6mR |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.288inch |
| Inductance | 2.2uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 0.507inch |
| Max DC Current | 9A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 18A |
| Self Resonant Frequency | 50MHz |
| Series | SDR1307A |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.507inch |