Bourns SRF0703-2R2M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 21.7mR |
| DC Resistance (DCR) - Series | 132mR |
| Height | 3.4mm |
| Inductance | 2.2uH |
| Inductance - Parallel | 2.2uH |
| Inductance - Series | 8.8uH |
| Length | 7.6mm |
| Max DC Current | 4.11A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Coils | 2 |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 4.11A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SRF0703 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 7.6mm |