Bourns SRF0905-100Y technical specifications.
| Package/Case | 0905 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.6A |
| DC Current | 1.6A |
| DC Resistance (DCR) | 80mR |
| Depth | 6.3mm |
| Frequency | 300MHz |
| Height | 5mm |
| Impedance | 200R |
| Inductance | 10uH |
| Length | 9.2mm |
| Material | Polymer |
| Max Current Rating | 1.6A |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sample Rate (Hz) | 1kHz |
| Self Resonant Frequency | 300MHz |
| Series | SRF0905 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 30% |
| Voltage Rating (AC) | 80V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 6mm |