Bourns SRF0905-471Y technical specifications.
| Package/Case | 0905 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.1A |
| DC Current | 1.1A |
| DC Resistance (DCR) | 140mR |
| Depth | 6.3mm |
| Frequency | 20MHz |
| Height | 5mm |
| Impedance | 1kR |
| Inductance | 470uH |
| Length | 9.2mm |
| Material | Polymer |
| Max DC Current | 1.1A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sample Rate (Hz) | 100kHz |
| Self Resonant Frequency | 20MHz |
| Series | SRF0905 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 80V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 6mm |