Bourns SRF1260-820M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 150mR |
| DC Resistance (DCR) - Series | 568mR |
| Depth | 12.5mm |
| Height | 6mm |
| Inductance | 82uH |
| Inductance - Parallel | 82uH |
| Inductance - Series | 328uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 12.5mm |
| Max DC Current | 2.05A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Coils | 2 |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 2.05A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | SRF1260 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12.5mm |