Bourns SRF3216-221Y technical specifications.
| Package/Case | 3216 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 300mA |
| Depth | 1.8mm |
| Height | 2mm |
| Impedance | 220R |
| Inductance | 220uH |
| Length | 3.2mm |
| Max Current Rating | 300mA |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 2000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SRF3216 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 1.6mm |