Bourns SRF4532-110Y technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 4532 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 300mA |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 800mR |
| Depth | 3.4mm |
| Height | 3.2mm |
| Impedance | 700R |
| Inductance | 11uH |
| Inductance Tolerance | -30% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Material | Steel |
| Max Current Rating | 300mA |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 700R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | SRF4532 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| Width | 2.8mm |