Bourns SRN2010-2R2M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.7A |
| DC Current | 1.7A |
| DC Resistance (DCR) | 170mR |
| Depth | 1.6mm |
| Height | 1.02mm |
| Height - Seated (Max) | 0.04inch |
| Inductance | 2.2uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 2mm |
| Max DC Current | 1.7A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.7A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2A |
| Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Series | SRN2010 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.000705oz |
| Width | 1.6mm |