Bourns SRN5040-3R3M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 3.3A |
| DC Resistance (DCR) | 27mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.157inch |
| Inductance | 3.3uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 0.197inch |
| Max DC Current | 3.3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 3.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 3.8A |
| Self Resonant Frequency | 30MHz |
| Series | SRN5040 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.197inch |