Bourns SRP1038A-1R5M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite, Carbonyl Powder |
| DC Current | 16A |
| DC Resistance (DCR) | 4.6mR |
| Depth | 10.3mm |
| Height | 3.8mm |
| Inductance | 1.5uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 11mm |
| Max DC Current | 16A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 20 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 16A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 33A |
| Self Resonant Frequency | 30MHz |
| Series | SRP1038A |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 10mm |