Bourns SRP1270-100M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 15A |
| Current Rating | 10A |
| DC Current | 10A |
| DC Resistance (DCR) | 16.8mR |
| Depth | 13.7mm |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.276inch |
| Inductance | 10uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 13.7mm |
| Max DC Current | 10A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 10A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 16A |
| Self Resonant Frequency | 10MHz |
| Series | SRP1270 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.7mm |