Bourns SRP1270-2R2M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 46A |
| Current Rating | 22A |
| DC Resistance (DCR) | 4.2mR |
| Depth | 12.9mm |
| Height | 7mm |
| Inductance | 2.2uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 13.7mm |
| Max DC Current | 22A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 22A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 40A |
| Self Resonant Frequency | 25MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.7mm |