Bourns SRP1270-3R3M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 41A |
| Current Rating | 18A |
| DC Resistance (DCR) | 6.6mR |
| Depth | 13.7mm |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.276inch |
| Inductance | 3.3uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 0.539inch |
| Max DC Current | 18A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 18A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 35A |
| Self Resonant Frequency | 20MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.7mm |