Bourns SRP1270-4R7M technical specifications.
| Package/Case | 1270 |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 35A |
| Current Rating | 15A |
| DC Resistance (DCR) | 11.2mR |
| Depth | 12.9mm |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.276inch |
| Inductance | 4.7uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 0.539inch |
| Max DC Current | 15A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 15A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 30A |
| Self Resonant Frequency | 15MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.7mm |