Bourns SRP1270-5R6M technical specifications.
| Package/Case | 1270 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 14A |
| DC Resistance (DCR) | 10mR |
| Depth | 12.9mm |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.276inch |
| Inductance | 5.6uH |
| Length | 0.539inch |
| Max DC Current | 14A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 26.5A |
| Self Resonant Frequency | 13MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.7mm |