Bourns SRP1270-6R8M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 12A |
| DC Current | 12A |
| DC Resistance (DCR) | 14mR |
| Depth | 13.7mm |
| Height | 7mm |
| Inductance | 6.8uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 13.7mm |
| Max DC Current | 12A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 21A |
| Self Resonant Frequency | 12MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 13.7mm |