The SRP3020TA-R33M is a general purpose inductor with a nominal inductance of 0.33uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 8A and has a DC resistance of 0.021 ohms. It is shielded and has a self resonance frequency of 160 MHz. The inductor is available in a 1413 package with a length of 3.5mm, width of 3.2mm, and height of 1.8mm.