Bourns SRR1210-121M technical specifications.
| Package/Case | 1210 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 2.3A |
| DC Current | 2.3A |
| DC Resistance (DCR) | 170mR |
| Depth | 12.5mm |
| Height | 10mm |
| Inductance | 120uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 12mm |
| Max DC Current | 2.3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 13 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 2.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.9A |
| Self Resonant Frequency | 2.6MHz |
| Series | SRR1210 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12mm |