Bourns SRR1210-271M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 1.1A |
| DC Resistance (DCR) | 410mR |
| Height | 10mm |
| Inductance | 270uH |
| Length | 12mm |
| Max DC Current | 1.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 16 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.3A |
| Self Resonant Frequency | 1.8MHz |
| Series | SRR1210 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12mm |