Bourns SRR1260-121K technical specifications.
| Package/Case | 1260 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 210mR |
| Depth | 12.5mm |
| Frequency | 5.5MHz |
| Height | 6mm |
| Inductance | 120uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Length | 12.5mm |
| Material | Steel |
| Max DC Current | 1.65A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 26 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 210MR |
| RMS Current (Irms) | 1.65A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sample Rate (Hz) | 100kHz |
| Saturation Current | 1.65A |
| Self Resonant Frequency | 5.5MHz |
| Series | SRR1260 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 796kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.5mm |