Bourns SRR1280-330M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 3.5A |
| DC Current | 3.5A |
| DC Resistance (DCR) | 57mR |
| Depth | 12.8mm |
| Frequency | 9.5MHz |
| Height | 7.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Inductance | 33uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 12.5mm |
| Material | Steel |
| Max DC Current | 3.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 57MR |
| RMS Current (Irms) | 3.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sample Rate (Hz) | 100kHz |
| Saturation Current | 3.3A |
| Self Resonant Frequency | 9.5MHz |
| Series | SRR1280 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12.5mm |