The SRR3818A-100M is a shielded general purpose inductor from Bourns with a nominal inductance of 10uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 1.3A and has a DC resistance of 0.235 ohms. It is designed for surface mount applications and is available in a 1515 chip package.