The SRR3818A-330M is a shielded general purpose inductor from Bourns. It has a nominal inductance of 33uH and a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius. The inductor is designed for surface mount applications and has a rated current of 0.65A. It is suitable for use in power inductor applications and has a self resonance frequency of 20MHz.