Bourns SRR7045-5R6M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 36mR |
| Height | 4.5mm |
| Inductance | 5.6uH |
| Length | 7mm |
| Max DC Current | 2.38A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2A |
| Self Resonant Frequency | 33MHz |
| Series | SRR7045 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 7mm |