The TC86P-1-101 is a cermet trimpot resistor with a resistance of 100 ohms and a tolerance of 20%. It has a maximum power dissipation of 300 milliwatts and is available in a bulk packaging quantity of 500. The resistor is designed for through-hole mounting and has a height of 0.299 inches, length of 0.303 inches, and width of 0.268 inches. It is lead-free and suitable for general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns TC86P-1-101 technical specifications.
| Height | 0.299inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.303inch |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 100R |
| Resistor Type | Cermet |
| Series | Trimpot® TC86 - Open Frame |
| Termination | PC Pin |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.268inch |