The TC86P-1-103 is a trimpot resistor with a cermet element and a resistance of 10k ohms. It has a tolerance of 20% and a maximum power dissipation of 300 milliwatts. The resistor is available in bulk packaging with 500 units per package. It is designed for through-hole mounting and has a lead-free construction.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns TC86P-1-103 technical specifications.
| Height | 0.299inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.303inch |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 10kR |
| Resistor Type | Cermet |
| Series | Trimpot® TC86 - Open Frame |
| Termination | PC Pin |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.268inch |