
The HSMP-3812-TR1G is a surface mount diode from Broadcom, packaged in a SOT-23 case. It has a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C and is compliant with RoHS regulations. The diode has a maximum current rating of 1A and a reverse voltage rating of 100V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom HSMP-3812-TR1G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23 |
| Current Rating | 1A |
| Forward Current | 1A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 1A |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage | 100V |
| Reverse Voltage (DC) | 50V |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom HSMP-3812-TR1G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
