Wide Band Low Power Amplifier, 800MHz Min, 3000MHz Max, 2 Func, GAAS, 4 X 4 MM, 0.85 MM HEIGHT, MINIATURE, LEADLESS, SLP-16
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MGA-12516-TR2G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 1.2W |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.58dB |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Frequency | 800 MHz to 3 GHz |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Test Frequency | 1.95GHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MGA-12516-TR2G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.