
Low Noise RF Amplifier, operating from 400 MHz to 1.5 GHz. Features 38dB gain at 900MHz, 0.51dB noise figure, and 23.3dBm P1dB. Surface mountable in a 4x4mm QFN package with 0.85mm height. Operates with a 5V supply voltage and 112mA current, with a maximum power dissipation of 1.02W. Suitable for a wide temperature range of -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MGA-13116-BLKG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Amplifier Type | LOW NOISE |
| Package/Case | QFN |
| Frequency | 400MHz |
| Gain | 38dB |
| Height | 0.85mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max Frequency | 1.5GHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.02W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.51dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 400 MHz to 1.5 GHz |
| Operating Supply Current | 112mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| P1dB | 23.3dBm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1.02W |
| Power Supply | 5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 55mA |
| Test Frequency | 900MHz |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MGA-13116-BLKG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
