The MGA-31489-TR1G is a single RF amplifier with a frequency range of 3GHz and a gain of 20.5dB. It has a maximum power dissipation of 605mW and operates at a maximum supply voltage of 5.5V. The amplifier is surface mount and is available in a TO-243AA package. It is RoHS compliant and is packaged in tape and reel quantities of 3000. The device is not radiation hardened and has a noise figure of 2dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-243AA |
| Frequency | 3GHz |
| Gain | 20.5dB |
| Max Power Dissipation | 605mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 2dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 69mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| P1dB | 22.2dBm |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 605mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Test Frequency | 2.5GHz |
| RoHS | Compliant |