
High power RF amplifier operating from 2.3 GHz to 2.5 GHz. Features 38.5dB gain at 2.4GHz, 35.5dBm P1dB, and a 2.1dB noise figure. This surface mountable GaAs amplifier is housed in a compact 5x5mm QFN package with a 0.85mm height. It operates from a 5V supply with 500mA current and offers a maximum power dissipation of 8W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MGA-43228-BLKG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Amplifier Type | POWER |
| Package/Case | QFN |
| Frequency | 2.5GHz |
| Gain | 38.5dB |
| Height | 0.85mm |
| Impedance | 50R |
| Length | 5mm |
| Max Frequency | 2.5GHz |
| Min Frequency | 2.3GHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 8W |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 2.1dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 2.3 GHz to 2.5 GHz |
| Operating Supply Current | 500mA |
| P1dB | 35.5dBm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 8W |
| Power Supply | 5V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 500mA |
| Test Frequency | 2.4GHz |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MGA-43228-BLKG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
