Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MGA-633P8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | QFN EP |
| Package Description | Quad Flat No Lead Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 2 |
| Package Width (mm) | 2 |
| Package Height (mm) | 0.75(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-220WCCD |
| Manufacturer Type | Low Noise Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum Operating Frequency | 1500MHz |
| Typical Output Power Range | 20 to 30dBm |
| Maximum Operating Frequency | 2300MHz |
| Typical Power Gain | 18@900MHzdB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 50434 |
| EU RoHS | Yes |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Broadcom MGA-633P8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.