
RF Amplifier IC featuring a 500 MHz to 4 GHz operating frequency range and 14dB gain. This single-function, GaAs amplifier offers a 1.6dB noise figure and 1.6dBm P1dB at 2.4GHz. Designed for surface mount applications, it operates from a 3V to 6V supply with a low 4.5mA supply current. The ultra-miniature SC-70 (SOT-363) package measures 2.25mm x 1.35mm x 1mm and operates between -40°C and 150°C. This RoHS compliant component is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MGA-87563-BLKG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 4GHz |
| Package/Case | SOT-363 |
| Frequency | 4GHz |
| Gain | 14dB |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.25mm |
| Max Frequency | 4GHz |
| Min Frequency | 500MHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 1.6dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 500 MHz to 4 GHz |
| Operating Supply Current | 4.5mA |
| P1dB | 1.6dBm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply | 3V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 4.5mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.4GHz |
| Width | 1.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MGA-87563-BLKG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.